Moderne, štýlovo, bezpečne – tipy, ako obliecť svoje deti

Hry a šantenie jednoducho patria k deťom. Nevinné vnímanie sveta ich oslobodzuje od strachu zo zranenia, najmä, ak nad nimi drží stráž mamička alebo ocko. A práve na vás, na rodičoch, je urobiť všetko pre to, aby deti boli v bezpečí. A to sa vzťahuje aj na výber oblečenia.

Do škôlky, školy, na ihrisko. Nemôžete mať oči všade. Preto sa vyhnite niektorým rizikám, ktoré súvisia s detským oblečením. Osvojte si týchto niekoľko tipov a naučte sa rozoznávať, čo je pre vaše dieťa bezpečné a čo nie.

Nešetrite na prírodných materiáloch

Detské oblečenie by malo byť striktne z prírodných materiálov. Umelé syntetické vlákna môžu spôsobiť podráždenie, ekzémy a ďalšie kožne problémy. V takomto oblečení sa deti nadmerne potia. Umelé tkaniny sú pevné a nepoddajné, čo ich obmedzuje v pohybe.

Dobrou voľbou je bavlna, vlna, ľan a ďalšie prírodné materiály. Sú priedušné, teda ideálne pre malých nezbedníkov, ktorí sú neustále v pohybe. Takéto oblečenie je zvyčajne drahšie ako polyester alebo iné syntetické tkaniny, tu sa však naozaj nevyplatí šetriť.

Žiadne gombíky, zipsy a kovové prvky

Deti sú chvíľu tu a hneď zas tam. Behajú, naháňajú sa, zdolávajú preliezačky na ihrisku. Tak, ako dávate pozor, aby neboli v blízkosti ostré predmety a iné nástrahy, rovnako by ste mali pristupovať aj k detskému oblečeniu.

Možno si to neuvedomujete, ale práve gombíky, zipsy a ďalšie ozdoby predstavujú potenciálne riziko. Všetko, čo by dieťa mohlo prehltnúť, je nebezpečné. Do tejto skupiny patria aj malé ozdoby, ako sú mašličky, koráliky, štítky, flitre, a dokonca aj pompomy. Pozor aj na šnúrky (na kapucni, v páse a pod.) a na rôzne ozdobné stuhy.

Na druhej strane, myslite na bezpečnosť deti v zlom počasí a vo večerných hodinách. Môžete použiť reflexné nažehľovacie záplaty, ktoré zabezpečia správnu viditeľnosť. Tiež je to jednoduchý spôsob, ako opraviť poškodené oblečenie.

Vyhnite sa farbivám a škodlivým chemikáliám

Deti majú byť veselé a najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je detské oblečenie vo veselých farbách. Pozor však na škodlivé látky, ktoré môžu za tie krásne farby. Okrem farbív sa v módnom priemysle používa aj formaldehyd na fixáciu farby a zamedzenie krčivosti. Spomenieme aj ftaláty – zmäkčovadlá na zvýšenie pružnosti najmä plastických materiálov.

Tieto chemikálie môžu byť potenciálne škodlivé pre dieťa tým, že spôsobujú alergické reakcie. Preto je dôležité vyberať oblečenie z prírodných látok, ktoré majú certifikát. Pomôže tiež, ak si vyberiete lokálne vyrobené oblečenie od malých výrobcov, pretože sa vyrába v menšom meradle, a preto je ekologickejšie.

Udržateľnosť

Keď kupujete oblečenie, myslite aj na jeho udržateľnosť. Čo urobíte so šatami, keď vaše deti vyrastú? Nakupujte preto menej, ale kvalitu. Kvalitné detské oblečenie vyniká dlhou životnosťou, vyrába sa ekologickejšie, vlastní certifikáty o nezávadnosti, a potom môže potešiť niekoho ďalšieho.

Moderne a štýlovo dokážete obliecť svoje deti, aj keď sa rozhodnete nakupovať v secondhande. Nakuknite do kamennej predajne alebo do internetových e-shopov, budete prekvapení, aké kúsky tam nájdete. Aj tu môžete natrafiť na kvalitné prírodné materiály, ktoré sú pre vaše deti najbezpečnejšie.

Myslite aj na topánky

Detské oblečenie, to nie sú iba tričká, nohavice a bundy. Nezabúdajte na obuv. Detské topánky by mali byť maximálne pohodlné, ľahko umývateľné a priedušné. Ak topánky nedovoľujú nohám dýchať, nie sú vhodné pre deti. Detské nohy by mali byť v suchu aj pri behaní alebo hraní.

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere obuvi pre deti je to, či ju môžete šupnúť do práčky. Najlepšie tenisky a sandále sú tie, ktoré sa dajú ľahko prať v práčke, a to bez straty tvaru či farby.

Tiež je dôležité, aby topánky perfektne sedeli na detských nôžkach. Mali by im poskytovať oporu, a zároveň aj ochranu. Vyvarujte sa kúpe topánok s hrubými podrážkami a vyvýšenými pätami, chôdza v nich môže byť nepohodlná. Najmä, ak sa chystáte na výlet či dovolenku, ktorá bude spojená s dlhou prechádzkou, dbajte, aby deti boli obuté čo najpohodlnejšie.

Tip: Viete, ako cestovať bezpečne do Paríža?

Všeobecné tipy

O modernom a bezpečnom oblečení pre deti by sme mohli napísať niekoľko ďalších strán. Poďme si to zjednodušiť. Ďalšie rady a odporúčania zhrnieme v niekoľkých bodoch:

  • Kupujte oblečenie, ktoré bude vášmu dieťaťu pasovať teraz, nie väčšie veľkosti. Príliš voľné a veľké oblečenie alebo topánky sú predzvesťou zakopnutia a pádov.
  • Pozorne si prečítajte štítky. Zamerajte sa na zloženie materiálu, aj na odporúčania výrobcu ohľadom starostlivosti o oblečenie.
  • Nikdy neklaďte štýl pred pohodlie. Pri výbere oblečenia sa uistite, že deti sa v ňom môžu pohybovať, behať, zohýbať a správne dýchať.
  • Všetko nové oblečenie pred nosením vyperte. Textílie a odevy môžu obsahovať mnoho škodlivých látok. Voda a kvalitný prací prostriedok môžu odstrániť mnohé z týchto látok.
  • Oblečte svoje dieťa do oblečenia vhodného pre danú aktivitu. Niečo iné si vyžaduje prechádzka v meste, niečo iné túra do lesa, a inak by ste ho mali obliecť na pieskovisko.
  • Poznáte pravidlo: “plus jeden”? Ak neviete, čo dieťaťu obliecť, vyskúšajte tento trik: v čomkoľvek sa pri určitej teplote cítite pohodlne vy, pridajte pre svoje dieťa ešte jednu vrstvu.
  • Prispôsobte oblečenie aktuálnemu ročnému obdobiu. Keď príde zima, majte pripravené rukavice, čiapky a šály. Pamätajte, že tie drobné pršteky na rukách a nohách, ako aj detské ušká majú jemnú pokožku, ktorá je náchylná na omrzliny.
  • Oblečenie vrstvite. Najmä do chladného a daždivého počasia. Keď sa počasie zvrtne, vrchné diely si dieťa vyzlečie a môže pokračovať v hrách.
  • Dajte svojmu dieťaťu určitú voľnosť. Funguje, ak mu ponúknete dve-tri možnosti kvalitného a bezpečného oblečenia. Dieťa si z nich vyberie, čo chce nosiť.
  • Ak máte doma malých športovcov, majte poruke prilby a chrániče kolien a lakťov na korčuľovanie, bicyklovanie a inú zábavu vonku.

Na záver

Nákup oblečenia môže byť pre niektorých rodičov nočnou morou. Je potrebné myslieť na toľko vecí! Ak si však osvojíte naše rady a odporúčania, zvládnete to oveľa jednoduchšie. Myslite na to, že bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste a aj tie najkrajšie a najmódnejšie kúsky by ste mali pred kúpou poriadne preskúmať.

Zamerajte sa na zloženie, škodlivé látky a farbivá, odporúčania na starostlivosť. Skontrolujte ozdoby a drobné prvky, ktoré predstavujú isté nebezpečenstvo. Vyhnite sa rýchlej móde. Investujte do kvalitného oblečenia, iba tak bude vaše dieťa skutočne v bezpečí.

Zapojte do výberu aj svoje dieťa. Oblečenie by malo odrážať jeho praktické potreby a osobné želania. Spoločne môžete vymyslieť niekoľko každodenných outfitov, ktoré budú spĺňať vaše požiadavky na bezpečnosť, a zároveň vyčaria na detskej tváričke úsmev.

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Nejkrásnější trendy na Vánoce 2020: Jaké ozdoby na stromeček a dekorace jsou IN a co je OUT?

Vánoce představují pro mnohé z nás ty nejkrásnější svátky v roce. Tento rok vzhledem k náročnou situaci ve světě ve spojitosti s pandemií ještě...

Nevěděla jsem si představit, že se najde muž hodný mé dcery: Tvrdohlavost mě v našem vztahu naučila jedno

Myslela jsem si, že se můj postoj změní tím, jak budou děti růst, ale situace se pouze zhoršovala. Čím více měli potřebu trávit čas...

Otec se chvíli po rozvodu s mámou okamžitě oženil: Toto mi ukázalo, že za tím není nic víc než mužské ego

Lenčin otec to s mámou měl už delší dobu nahnuté. Neustálé hádky, nedorozumění ve společnosti, osočování a vzájemné obviňování se táhly už přes tři...

Pre krásne vlasy: 5 prírodných ingrediencií, ktoré sľubujú hustú, dlhú a zdravú hrivu

Vlasy sú považované za korunu krásy. Na raste a kvalite vlasov sa odráža nielen to, čo na vlasy používate a ako sa o ne...

Sestra mi vždy záviděla muže: Až do tohoto momentu, kdy se karta obrátila a já jsem pochopila, jak se cítí

"Kateřina byla moje jediná sestra a že mezi námi byl jen něco přes roční věkový rozdíl, rozuměli jsme si lépe než všichni ostatní sourozenci....