Ako správne rehydratovať svoje telo

Keď sa pokúšate schudnúť, aktívne športovať a žiť zdravo, tak jedným z dôležitých aspektov je nepodceniť pitný režim. Ale pozor! Nejde len o množstvo tekutín ako takých, ale veľmi dôležitý je ich správny výber. Takže, prečo vybrať práve vodu? A ako svoje telo správne rehydratovať?

Voda je skutočne dôležitá
Voda je základom nášho tela. Zatiaľ čo človek môže žiť bez potravy približne 40 dní, bez vody môže žiť len 2-3 dni (v závislosti od teploty). Dokonca aj jediný deň, ktorý strávime bez dúšku vody, sa odrazí na výkone, únave a morálnom stave človeka.

Voda, ktorú pijeme, preniká do každej bunky nášho tela, a preto je jej kvalita veľmi dôležitá. Odporúčaná denná norma „správneho pitného režimu“ je 2-3 litre za deň, ale záleží na mnohých okolnostiach: na ročnom období, počasí, konštitúcii človeka či charaktere jeho činnosti.

Voda tvorí väčšinu našej telesnej hmotnosti a má v našom tele množstvo dôležitých funkcií:

reguluje telesnú teplotu
podporuje činnosť mozgu
zaisťuje obeh krvi
udržuje zdravie a pružnosť kože
vyplavuje z tela škodlivé látky
tvoria sliny a tým napomáha tráveniu
chráni a lubrikuje naše kĺby a miechu
zlepšuje fyzickú aktivitu
pomáha vstrebávať živiny…..
Voda je skrátka potrebná pre každý kúsok nášho tela. Pokiaľ budete prijímať dostatok vody, nielen že predídete nebezpečnej dehydratácii, ale celkovo zlepšíte svoj zdravotný stav.

Symptómy dehydratácie
Ak stratíme viac tekutiny (potením, v moči, v stolici, zvracaním, hnačkou, diuretikami, atď.) než koľko ich prijmeme, budeme dehydratovaní a naše telo tak nebude môcť riadne vykonávať všetky funkcie, ku ktorým je voda potrebná. Deti, seniori, diabetici a ľudia s poruchou obličiek majú k dehydratácii väčší sklon ako ostatní.

Medzi prvé symptómy dehydratácie patria:

smäd
sucho v ústach
znížená potreba močenia
koncentrovaný tmavší moč
únava
bolesť hlavy

Ako rehydratovať svoje telo:

Vyjte dostatok vody. Pite pravidelne po menších dávkach. To sa ponúka ako najrýchlejší a najlacnejší spôsob. Dbajte na dostatočný prísun vody, obzvlášť v horúcich dňoch alebo po náročnej fyzickej aktivite.

Zahryznite sa do šťavnatého ovocia a zeleniny. Môžete použiť aj to mrazené, z ktorého si môžete aj zmixovať smoothie. Druhy s najväčším obsahom vody sú: melón, bobuľové ovocie, citrusy, hrozno, šalát, mrkva, kapusta alebo čerstvý špenát.

Čaj a káva. Pozor! Tieto nápoje obsahujú kofeín, ktorý vo väčšom množstve slúži ako diuretikum.

Rehydratačné roztoky. Tie sú na mieste v prípade, že došlo k dehydratácii kvôli hnačke alebo zvracaniu. Navyše sú ale schopné pomôcť pri regenerácii po cvičení alebo na zmiernenie príznakov po požití alkoholu. Sú to roztoky vody, cukru a elektrolytov, teda najčastejšie sodíka, draslíka a chlóru.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Znáte hořčíkový olej, který dokonale hýčká naše svaly?

Všichni sportovci, ať už jsou vrcholoví nebo rekreační se minimálně občas setkají s bolestmi svalů. Stačí „přepísknout“ trénink nebo v soutěži jet na plný výkon, či...

Čo sa človek môže dozvedieť z DNA

DNA alebo deoxyribonukleová kyselina je základným stavebným kameňom genetickej informácie, ktorá je pre každého jedinca unikátna. Túto informáciu dedíme po svojich biologických rodičoch. V súčasnej...

Koupelnové trendy: Vytvořte si domácí SPA, ve kterém vaše tělo rozkvete do nové krásy

Koupelna je místo, ze které si ve svém domově můžete vyčarovat příjemné domácí SPA. Stačí se inspirovat nejnovějšími interiérovými trendy, které hovoří jasnou řečí...

Nejkrásnější trendy na Vánoce 2020: Jaké ozdoby na stromeček a dekorace jsou IN a co je OUT?

Vánoce představují pro mnohé z nás ty nejkrásnější svátky v roce. Tento rok vzhledem k náročnou situaci ve světě ve spojitosti s pandemií ještě...

Črevá ako náš druhý mozog: Ich stav má vplyv na nadváhu či kožné ochorenie

Objavuje sa stále viac dôkazov o tom, že zloženie črevného mikrobiomu, predtým označovaného ako mikroflóra, má zásadný vplyv na našu postavu, chute aj zdravie....