Črevá ako náš druhý mozog: Ich stav má vplyv na nadváhu či kožné ochorenie

Objavuje sa stále viac dôkazov o tom, že zloženie črevného mikrobiomu, predtým označovaného ako mikroflóra, má zásadný vplyv na našu postavu, chute aj zdravie. Čo presne si pod pojmom mikrobióm predstaviť? A môže mať ľudský mikróbiom vplyv napríklad na našu obezitu?

Baktérie, vírusy a plesne sú prospešné pre naše telo

Ľudské črevo je osídlené baktériami, vírusmi, plesňami. Posledné výskumy pritom hovoria, že ľudský mikróbiom hrá zásadnú úlohu v našom zdraví. Najdôležitejšie sú pritom práve spomínané baktérie, ktoré súčasná veda dokáže analyzovať vďaka špeciálnym metódam. Podľa odborníkov, ktorí sa tejto problematike venujú, je zdravé ľudské črevo osídlené cca 1500 – 1700 bakteriálnymi druhmi.

Počty týchto baktérií u nezdravých jedincov sú však nižšie. „Vplyvom životného prostredia, nášho stravovania a ďalších dôležitých faktorov, ktoré nás ovplyvňujú, nie je podľa informácií výnimkou, že človek trpiaci zdravotnými problémami má iba 500 až 700 bakteriálnych druhov. Tieto počty idú v súčasnosti laboratórne vyšetriť a väčšinou sa jedná o ľudí, ktorí trpia zdravotnými problémami od tých kožných, cez problémy psychické až po nadváhu,“ uvádza Martin Kudera, zakladateľ Farmy Živina zaoberajúci sa zdravým stravovaním s ohľadom na udržateľnosť. Je dokázané, že zdravý mikrobióm má pozitívny vplyv na našu hmotnosť, znižuje riziko vzniku chronických a imunitných chorôb, a dokonca chráni aj našu kožu.

Črevné baktérie majú vplyv na naše zdravie aj náladu

Aby sme si mohli ľudský mikróbiom viac predstaviť, môžeme ho stotožniť s akýmsi komunikátorom medzi mozgom a naším črevom. Jeho zloženie je pritom podľa súčasných zistení pre zdravie človeka úplne kľúčový.

„V ľudských črevách vzniká až 90 % serotonínu a na vzájomnej komunikácii sa podieľajú rôzne molekuly, ako sú kyselina gama-aminomaslová (GABA), dopamín a ďalšie. GABA navodzuje pocit pokoja. Podľa zistení veľmi často súvisí zloženie mikrobiomu aj s obezitou,“ vysvetľuje nutričná špecialistka Burešová, ktorej slová potvrdzujú aj nedávne laboratórne výskumy. Vedci mali k dispozícii mikróbiom od dvoch jednovaječných dvojčiat, kedy jedno bolo obézne a druhé štíhle. Výsledkom pokusov bolo, že myš, ktorá dostala mikrobióm zo štíhleho dvojčaťa, sa mohla prejedať a zostala štíhla, zatiaľ čo myš, ktorá dostala mikrobióm z obézneho dvojčaťa, priberala, aj keď sa stravovala zdravo.

Zloženie mikrobioty sa môže prejaviť aj na chutiach. Určitá skladba baktérií totiž preferuje iné zdroje energie a bude si tak žiadať aj inú potravu a nemusí byť vždy vhodná na redukciu. Navyše mikrobióm nebude uspokojený, kým nedostane svoju potravu, a bude ju vyžadovať aj naďalej.

Každý z nás má v čreve odlišnú mikrokultúru

Human Abdomen, Stomach Cancer, Human Stomach – Internal Organ, Human Digestive System, Medical Exam

Aby to nebolo také jednoduché, črevný mikróbiom je u každého človeka iný. Líšia sa tým, čo jeme, a je odlišný aj podľa miesta, kde žijeme. Napríklad Japonci majú v tráviacom trakte baktérie, ktoré sú schopné štiepiť celulózu z rias, kým Európan toho schopný nie je.

Zaujímavá je aj rozdielnosť črevného mikrobiomu detí, ktoré sa narodili cisárskym rezom oproti deťom narodeným prirodzeným pôrodom. U detí narodených pomocou cisárskeho rezu je oveľa vyšší výskyt alergií a kožných chorôb.

Pre zdravý mikróbiom je samozrejme kľúčové stravovanie. Ideálne je konzumovať potraviny bohaté na probiotické kultúry ako je kapusta, kefír, kimchi alebo probiotické octy.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Nechala som sa prehovoriť k hlúposti, ktorá mi pokazila svadbu, možno aj manželstvo, priznáva Jitka (24)

Medzi svadobnými hosťami majú byť tí najbližší. Keď sú si ale so ženíchom alebo nevestou blízki až príliš, je na problém zamiesené. Potom je...

Pozor na spálenie a pigmentové škvrny. Dermatológ radí, ako správne pripraviť pokožku na leto

Blíži sa leto a pre mnohých tak prichádza aj doba, kedy sa začínajú viac opaľovať. Ako ale správne svoju pokožku pripraviť na letné žiarenie?...

Dvě kamarádky rozjeli mezi prvními cukrárna s koláči pro celiatiky. Jejich dobroty si zamilovali i lidé bez intolerancí

Jak byste se čtenářům představili?Voláme se Nina a Tímea, známe se už několik let. Poznali jsme se na cvičák na tréninku se psy, později...

Když dovršíte 35. rok života, začíná stárnutí: Jaký je váš skutečný věk ve srovnání s tím biologickým?

Na otázku, kolik máte let, pravděpodobně odpovíte na základě počtu let, které uplynuly od vašeho narození. To by byl váš chronologický věk. Možná lékař tvrdí,...

Je zásadný nielen pre pokožku a jeho produkcia klesá už po 25. roku života. Ako mať dostatok kolagénu a prečo je dôležitý

Kľúčom k pružnej a šťavnatej pokožke je kolagén, stavebný kameň spojivových tkanív. Zďaleka však nejde len o kožu. Kde všade v tele sa kolagén...