Črevá ako náš druhý mozog: Ich stav má vplyv na nadváhu či kožné ochorenie

Objavuje sa stále viac dôkazov o tom, že zloženie črevného mikrobiomu, predtým označovaného ako mikroflóra, má zásadný vplyv na našu postavu, chute aj zdravie. Čo presne si pod pojmom mikrobióm predstaviť? A môže mať ľudský mikróbiom vplyv napríklad na našu obezitu?

Baktérie, vírusy a plesne sú prospešné pre naše telo

Ľudské črevo je osídlené baktériami, vírusmi, plesňami. Posledné výskumy pritom hovoria, že ľudský mikróbiom hrá zásadnú úlohu v našom zdraví. Najdôležitejšie sú pritom práve spomínané baktérie, ktoré súčasná veda dokáže analyzovať vďaka špeciálnym metódam. Podľa odborníkov, ktorí sa tejto problematike venujú, je zdravé ľudské črevo osídlené cca 1500 – 1700 bakteriálnymi druhmi.

Počty týchto baktérií u nezdravých jedincov sú však nižšie. „Vplyvom životného prostredia, nášho stravovania a ďalších dôležitých faktorov, ktoré nás ovplyvňujú, nie je podľa informácií výnimkou, že človek trpiaci zdravotnými problémami má iba 500 až 700 bakteriálnych druhov. Tieto počty idú v súčasnosti laboratórne vyšetriť a väčšinou sa jedná o ľudí, ktorí trpia zdravotnými problémami od tých kožných, cez problémy psychické až po nadváhu,“ uvádza Martin Kudera, zakladateľ Farmy Živina zaoberajúci sa zdravým stravovaním s ohľadom na udržateľnosť. Je dokázané, že zdravý mikrobióm má pozitívny vplyv na našu hmotnosť, znižuje riziko vzniku chronických a imunitných chorôb, a dokonca chráni aj našu kožu.

Črevné baktérie majú vplyv na naše zdravie aj náladu

Aby sme si mohli ľudský mikróbiom viac predstaviť, môžeme ho stotožniť s akýmsi komunikátorom medzi mozgom a naším črevom. Jeho zloženie je pritom podľa súčasných zistení pre zdravie človeka úplne kľúčový.

„V ľudských črevách vzniká až 90 % serotonínu a na vzájomnej komunikácii sa podieľajú rôzne molekuly, ako sú kyselina gama-aminomaslová (GABA), dopamín a ďalšie. GABA navodzuje pocit pokoja. Podľa zistení veľmi často súvisí zloženie mikrobiomu aj s obezitou,“ vysvetľuje nutričná špecialistka Burešová, ktorej slová potvrdzujú aj nedávne laboratórne výskumy. Vedci mali k dispozícii mikróbiom od dvoch jednovaječných dvojčiat, kedy jedno bolo obézne a druhé štíhle. Výsledkom pokusov bolo, že myš, ktorá dostala mikrobióm zo štíhleho dvojčaťa, sa mohla prejedať a zostala štíhla, zatiaľ čo myš, ktorá dostala mikrobióm z obézneho dvojčaťa, priberala, aj keď sa stravovala zdravo.

Zloženie mikrobioty sa môže prejaviť aj na chutiach. Určitá skladba baktérií totiž preferuje iné zdroje energie a bude si tak žiadať aj inú potravu a nemusí byť vždy vhodná na redukciu. Navyše mikrobióm nebude uspokojený, kým nedostane svoju potravu, a bude ju vyžadovať aj naďalej.

Každý z nás má v čreve odlišnú mikrokultúru

Human Abdomen, Stomach Cancer, Human Stomach – Internal Organ, Human Digestive System, Medical Exam

Aby to nebolo také jednoduché, črevný mikróbiom je u každého človeka iný. Líšia sa tým, čo jeme, a je odlišný aj podľa miesta, kde žijeme. Napríklad Japonci majú v tráviacom trakte baktérie, ktoré sú schopné štiepiť celulózu z rias, kým Európan toho schopný nie je.

Zaujímavá je aj rozdielnosť črevného mikrobiomu detí, ktoré sa narodili cisárskym rezom oproti deťom narodeným prirodzeným pôrodom. U detí narodených pomocou cisárskeho rezu je oveľa vyšší výskyt alergií a kožných chorôb.

Pre zdravý mikróbiom je samozrejme kľúčové stravovanie. Ideálne je konzumovať potraviny bohaté na probiotické kultúry ako je kapusta, kefír, kimchi alebo probiotické octy.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Snídáme ho, oběd, večeře: Neodmyslitelná součást jídelníčku, ale o jeho vlivu na zdraví víme málo

Snídáme ho, oběd, večeře. Pečivo je neodmyslitelná součást našeho jídelníčku a přesto o něm a jeho vlivu na zdraví víme stále až překvapivě málo....

Mäta, ocot alebo citrusy: Prírodné, lacné a účinné spôsoby, ako sa zbaviť mravcov v domácnosti

Sú užitoční vonku, ale keď sa nasťahujú k vám domov, je to mrzuté. Zbaviť sa ich nie je vždy ľahké, pretože majú výdrž. Našli...

Čo sa človek môže dozvedieť z DNA

DNA alebo deoxyribonukleová kyselina je základným stavebným kameňom genetickej informácie, ktorá je pre každého jedinca unikátna. Túto informáciu dedíme po svojich biologických rodičoch. V súčasnej...

Nejkrásnější trendy na Vánoce 2020: Jaké ozdoby na stromeček a dekorace jsou IN a co je OUT?

Vánoce představují pro mnohé z nás ty nejkrásnější svátky v roce. Tento rok vzhledem k náročnou situaci ve světě ve spojitosti s pandemií ještě...

Predtým ľudia verili v božstvo, dnes v Ilumináty. Skutočne existuje tajná skupina riadiaca svet?

Ľudia potrebujú veriť. Možno aj preto existuje toľko druhov rôznych náboženstiev a myšlienkových smerov naprieč svetom a jednotlivými vrstvami obyvateľstva. Na svete existuje mnoho...