Nielen vymeniť pás a zaliať kvety. Na čo nezabudnúť pred odchodom na dovolenku?

Ste celý rok natešení až konečne vyrazíte s rodinou na dovolenku a už od jari si odškrtávate dni v kalendári? Nenechajte sa pohltiť cestovnou horúčkou av pokoji zariaďte všetky potrebné veci, ktoré by vás v zahraničí mohli nepríjemne zaskočiť. Skrátka cestujte v duchu sloganu: Kto je pripravený, nie je prekvapený.

Osobné doklady na prvom mieste

Ak nechcete, aby dovolenka skončila ešte skôr, než vôbec začne, zistite, či je do danej krajiny potrebný pas, alebo či stačí iba občiansky preukaz. Zároveň skontrolujte platnosť všetkých osobných dokladov, vyhnete sa tak stresujúcej výmene na poslednú chvíľu a okrem iného ušetríte za expresné vybavenie. Pred odchodom všetky doklady radšej ešte raz prekontrolujte – nemala by chýbať občianka, kartička poisťovne, prípadne cestovný pas.

Spoločne s preukazmi nezabudnite na očkovanie, to je v mnohých destináciách totiž vyžadované. Proti žltačke je potreba v krajinách Afriky, Ázie a Južnej Ameriky. Rovnako tak je niekde nutnosťou očkovania brušného týfusu alebo žltej zimnici. V súčasnej dobe sledujte aj aktuálne informácie o nariadeniach v súvislosti s ochorením covid-19.

Pokiaľ sa chystáte autom, postarajte sa oň

REKLAMA
Nie je nič horšie ako riešiť autonehodu, a to nielen v tuzemsku, ale najmä v zahraničí. Pre prípad, že sa taká nepríjemnosť stane, je dobré mať havarijné poistenie. Pokiaľ ho nemáte, dohodnite si ho aspoň počas dovolenky. Rovnako nezabudnite skontrolovať technický stav vozidla, aby vás za hranicami nenechal na holičkách. Pokiaľ však patríte skôr k tým, ktorí také starosti neradi riešia a nechcete na nich nielen pred dovolenkou myslieť, môžete auto zveriť do starostlivosti druhým, napríklad prostredníctvom operatívneho lízingu. Je to pohodlné v tom, že získate nielen nový automobil na dlhodobý prenájom, ale aj asistenčnú službu, ktorá vám bude k dispozícii 24 hodín denne. Okrem toho budete mať spravidla svojho osobného manažéra, ktorý rád pomôže v rôznych situáciách.

Zvoľte to správnu batožinu

Než začnete zbesilo hádzať do kufra jeden kus oblečenia za druhým, premyslite si, aká batožina bude na cesty najvhodnejšia. Ideálne je samozrejme také, do ktorého sa zmestí všetko potrebné a bude sa s ním príjemne objavovať. Čaká vás snáď cesta stopom, horská chata alebo rezort pri mori? To všetko majte na pamäti. Ak poletíte lietadlom, batožina musí splniť limity rozmerov a váhy. A v neposlednom rade nezabudnite na menovku! Predsa len občas býva na letisku zmätok, výnimkou nie sú kufre rovnakej farby – zamedzíte tak nechcenej zámene.

Opaľovací krém je základ

Zoznam vecí, ktoré si na dovolenku zabaliť, má každý z nás iný. Odvíjať by sa mal podľa toho, kam idete, na ako dlho a aké počasie vás podľa predpovede čaká. Čo sa však nikdy nestratí, je opaľovací krém – a to ako na pláži, tak aj na horách. Ochraný faktor nie je otázkou len letných mesiacov. To, akým spôsobom by ste sa mali chrániť pred UV žiarením, určuje hneď niekoľko faktorov, ktoré je dobré brať do úvahy pri výbere svojho ideálneho opaľovacieho krému. Na internete nájdete pre danú oblasť UV Index, individuálne na konkrétne ročné obdobie. Dôležitú úlohu zohrávajú aj nadmorská výška či zemepisná šírka. Preto je vhodné mať špeciálny prípravok na more a iný pri lyžovaní na horách.

Zaobíde sa bez vás domácnosť?

Ak plánujete byť mimo domova dlhšie ako týždeň, požiadajte niekoho zo svojich blízkych, aby zalial kvety, postaral sa o domáceho maznáčika alebo napríklad vybral schránku. Jednoducho nenechajte nič na náhodu. Myslite ale aj na to, komu kľúče od svojho hniezdočka dávate. Zrejme nechcete, aby si tam napríklad násťročný synovec urobil večierok a z bytu sa náhle stala kôlnička na drevo.

Každému sa občas stane, že aj napriek všetkej snahe doma niečo zabudne. Pokiaľ to nie je člen rodiny, tak sa bez toho určite dokážete obísť. Hlavné je nestresovať sa a užiť si dovolenku naplno.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Klasická masáž a jej pôsobenie na organizmus

V dnešnom hektickom svete, v ktorom je všadeprítomný stres a kde sa každodenne stretávame s problémami v práci, rodine a osobnom živote, je kľúčové...

Barbie ako módna inšpirácia aj múza návrhárov: Nová éra barbiecore je tu. Preneste ju do svojho šatníka

Že budú bábiky Barbie ešte niekedy ovplyvňovať módu, už si asi nikto nemyslel. Ale v roku 2022 je to tu zase! Čaká nás nová...

Potřebujete si zařídit kvalitní home office? A víte, že si ho celý můžete pořídit na jedno kliknutí?

Odpověď na otázku, zda má prostředí, ve kterém pracujete, vliv na vaši výkonnost a soustředění, je jasná: věda už dávno potvrdila, že tento faktor...

Otec se chvíli po rozvodu s mámou okamžitě oženil: Toto mi ukázalo, že za tím není nic víc než mužské ego

Lenčin otec to s mámou měl už delší dobu nahnuté. Neustálé hádky, nedorozumění ve společnosti, osočování a vzájemné obviňování se táhly už přes tři...

Predtým ľudia verili v božstvo, dnes v Ilumináty. Skutočne existuje tajná skupina riadiaca svet?

Ľudia potrebujú veriť. Možno aj preto existuje toľko druhov rôznych náboženstiev a myšlienkových smerov naprieč svetom a jednotlivými vrstvami obyvateľstva. Na svete existuje mnoho...