Barbie ako módna inšpirácia aj múza návrhárov: Nová éra barbiecore je tu. Preneste ju do svojho šatníka

Že budú bábiky Barbie ešte niekedy ovplyvňovať módu, už si asi nikto nemyslel. Ale v roku 2022 je to tu zase! Čaká nás nová éra barbiecore módy. Barbie je opäť ikonou štýlu a pokiaľ máte doma sýto ružové kúsky, rozhodne sa ich nezbavujte.

Barbiecore ako trend vo svete módy prebubláva už roky. A čoskoro bude možno priamo tryskať všade naokolo! Farebná estetika vyžaruje sebavedomie a zábavu – niečo, čoho by sme vlastne radi mali viac.

Barbara Millicent Roberts alias Barbie debutovala na americkom trhu s hračkami v roku 1959, ale pravdou je, že nikdy nemala byť iba peknou hračkou. Vytvoril ju spoluzakladateľ spoločnosti Mattel Ruth Handler a jeho skutočným zámerom bolo dať mladým dievčatám bábiku, ktorá by im mohla slúžiť ako vzor. Hoci bola Barbie prvýkrát predstavená svetu v čiernobielych plavkách a čiernych lodičkách, netrvalo dlho a plavky vymenila za viac ako jednu miliardu vzhľadov. Barbie sa dokázala premeniť na kohokoľvek vrátane lekárky, zdravotnej sestry, policajtky, astronautky, pilotky alebo napríklad morskej panny.

bsrbiny.jpg

Foto: Profimedia

Vzhľad Barbie sa vyvíjal a dnes už ju môžeme zohnať aj s rôznymi typmi tela než len ako typickú krásku s krivkami modelky. Zmysel pre módu ale mala vždy. V mnohých prípadoch poslúžila Barbie ako prvá skúsenosť dieťaťa s „dospeláckym“ štýlom a bola inšpiráciou, ktorú dievčatá potrebovali na experimentovanie s oblečením.

Barbie bola dokonca múzou pre mnoho návrhárov. Jednou z nich bola napríklad Mary Furtas, zakladateľka CULTNAKED. „Experimentovala som na nej so svojimi vôbec prvými návrhmi,“ hovorí pre InStyle. Aj pre módnu štylistku Sheu Daspin bola Barbie inšpiratívnym vzorom. „Je ľahké ju spájať s hmotnými predmetmi a ružovou farbou, ale myslím, že predstavuje oveľa viac,“ oznámila magazínu InStyle.

Módne hnutie barbiecore sa budovalo dlhé roky. Tyra Banks prevzala estetiku bábiky ako Eva vo filme Disney Živá bábika z roku 2000 a Reese Witherspoon ako Elle Woods vo filme Pravá blondínka v roku 2001 bola v podstate Barbie právnička.

tertu.jpg

Foto: Profimedia

O takmer dekádu neskôr Nicki Minaj vystupovala so vzhľadom inšpirovaným Barbie av roku 2011 už mala na trhu vlastnú bábiku. Stelesnením Barbie sa mnohokrát mohla zdať aj dedička hotelového impéria Paris Hilton. V roku 2015 dokonca zapózovala v ružových plavkách s logom Barbie pri bazéne na Ibize. Návrhárka obuvi Sophia Webster v rovnakom roku spolupracovala s Barbie na kolekcii topánok z limitovanej edície.

Kacey Musgraves na Met Gala v roku 2019 zase obliekla ikonický outfit Barbie – sýto ružové motorkárske šaty siahajúce až na zem z dielne značky Moschino. Vzhľad bol takmer presnou replikou bábiky Barbie x Moschino, ktorá sa v tom čase predávala. Speváčka nezabudla ani na ružový Barbie cabriolet, v ktorom na akciu dorazila.

Kim Culmone, viceprezidentka pre design Barbie, hovorí, že sa barbiecore neustále vyvíja rovnako ako milovaná bábika. „Barbie sa inšpiruje popkultúrou a módou. A rovnako ako náš aj jej štýl sa vyvíja, aby odrážal dnešné trendy a kultúru,“ hovorí InStyle. Keď sa v roku 2022 vraciame do kancelárií a znovu začíname po dobe covidovej žiť spoločenským životom, sú hravosť Barbie a jasná, odvážna farebná paleta presne tým, čo sa ľudia snažia vniesť do svojich životov.

Preneste barbiecore do svojho šatníka

Ružová zostáva obľúbeným odtieňom Barbie. Má dokonca svoj vlastný charakteristický odtieň, ktorým je Pantone alebo takzvaná Barbie Pink. Pre Barbie predstavuje ružová neobmedzený potenciál a je symbolom posilnenia postavenia žien.

Barbiecore zahŕňa všetko odvážne a jasné, takže pokiaľ nie je vašim favoritom práve ružová, môžete sa držať odtieňov, ktoré vás viac vystihujú alebo experimentovať s inými. Odtiene ako oranžová, pastelovo modrá, fialová alebo napríklad zelená sú tiež dobrou voľbou.

Čo sa týka konkrétnych kúskov, ktoré môžete pridať do svojho šatníka, obleky a rôzne komplety sú jasným základom. Módna návrhárka Betsey Johnson však pripomína, že Barbie bola vždy symbolom prázdneho plátna a vyzývala ľudí, aby si predstavili svoj vlastný štýl medzi všetkými trendmi, ktoré nás obklopujú. Takže kombinujte a nájdite svoj vlastný barbiecore štýl. Nakupujte kúsky, ktoré sú jednoduché, elegantné a je možné ich kombinovať pre každú príležitosť.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Dvě kamarádky rozjeli mezi prvními cukrárna s koláči pro celiatiky. Jejich dobroty si zamilovali i lidé bez intolerancí

Jak byste se čtenářům představili?Voláme se Nina a Tímea, známe se už několik let. Poznali jsme se na cvičák na tréninku se psy, později...

Nejlepší čaje na hubnutí: Tyto dokáží zrychlit metabolismus, spalování tuků a snížit krevní tlak

Některé čaje dokážou zrychlit metabolismus a tím i spalování tuků. Kupujte ale čaje kvalitní, nejlépe v čajovnách. Tam byste měli mít jistotu, že obsahují...

Chystáte se kupovat pračku? Tyto funkce vám zjednoduší život

Přemýšlíte nad výměnou pračky za nový model? Děláte správně. Starší kousky mají totiž často nepřiměřeně dlouhé cykly, použijí desítky litrů vody navíc a také...

Otce jsem naposledy viděla jako malá: Až po letech mi vysvětlil, že za jeho odchodem stála tato absurdita

Petra měla se svým otcem neuvěřitelně skvělý vztah. Byl pro ni hrdinou a vzorem zároveň, cítila se jako jeho malá princezna. Věděla, že tvrdě...

Dcera se mi nikdy s ničím nesvěřila: První těhotenství ji natolik změnilo, že udělala něco, co bych nikdy nečekala

Jana své dceři Lence nerozuměla. Někdy se jí zdálo, že ji zcela nepoznává a to, co si lidé vysvětlovali jako pubertální odcizení, se v...