Mäta, ocot alebo citrusy: Prírodné, lacné a účinné spôsoby, ako sa zbaviť mravcov v domácnosti

Sú užitoční vonku, ale keď sa nasťahujú k vám domov, je to mrzuté. Zbaviť sa ich nie je vždy ľahké, pretože majú výdrž. Našli sme pre vás niekoľko jednoduchých tipov, ako s mravcami v domácnosti skoncovať ľahko a rýchlo.

Mravce sú usilovní tvorovia, ktorí majú v prírode nezastupiteľné miesto. Svojimi chodbičkami prevzdušňujú pôdu a odstraňujú tlejúce rastlinné i živočíšne zvyšky, optimalizujú vlhkosť zeminy (v prípade potreby pomáhajú s odvodnením), roznášajú najrôznejšie semená av záhradách žijú v sladkej symbióze s voškami. Hospodári v organizovanej komunite a patrí k najpočetnejšiemu hmyzu na planéte. Majú pozoruhodne prepracovaný sociálny spôsob života; fungujú ako pomyselný štát s jasnými pravidlami a presne rozdelenými činnosťami. Bezchybne spolupracujú, komunikujú prostredníctvom pachov, dotykov a vŕzgavého zvuku, ktorý vydávajú prostredníctvom stridulačného orgánu na zadočku.

Nech je mravčí život akokoľvek fascinujúci, ich prítomnosť v dome či byte víta málokto. Pretože žijú vo veľkých spoločenstvách a preniknú aj nepatrnou skulinkou prakticky kdekoľvek, môže byť veľmi ťažké zbaviť sa ich. Tu sú niektoré z osvedčených spôsobov:

Mäta pieporná
Mäta pieporná je účinný prírodný repelent, ktorý dokáže odradiť mravce aj ďalší hmyz. Môžete rozhádzať čerstvú mätu po dome (najmä sa zamerajte na akékoľvek vstupné body), prípadne použite esenciálny mätový olej.

Zmiešajte 10 až 20 kvapiek mätového oleja s 2 šálkami vody. Nalejte do plastovej fľaše s rozprašovačom a zmesou postriekajte všetky potenciálne vstupné miesta. Nechajte zaschnúť a podľa potreby zopakujte. Udržujte bokom od domácich miláčikov, predovšetkým mačkám by olej nemusel urobiť dobre.
Tea tree
Rovnako ako mätový olej môže byť aj čajovníkový účinným odpudzovačom mravcov. Na výrobu účinného prírodného repelentu postačí o polovicu menej kvapiek ako pri mätovom variante.

Zmiešajte 5 až 10 kvapiek oleja tea tree s 2 šálkami vody a nalejte do plastovej fľaše s rozprašovačom. Opäť nastriekajte na miesta výskytu a potenciálne vstupné brány, prípadne rozmiestnite po dome nasiaknuté vatové guličky.
Tip: Ak je vôňa príliš aromatická, skúste pripraviť zmes mätového a tea tree oleja a vody.

Olej z citrónového eukalyptu
Olej extrahovaný z eukalyptu citrónového je ďalším bezpečným prírodným repelentom. Obsahuje citronelu, ktorá sa okrem iného používa pri výrobe sviečok na odpudzovanie hmyzu. Podobný účinok bude mať aj na mravce.

Pokvapkajte vatové guličky neriedeným olejom z eukalyptu citrónového a umiestnite ich na kritické vstupné a priechodné miesta. Behom pár dní mravce zmiznú. Preventívne zopakujte po cca týždni s novými tampónmi.
Ocot a voda

Obyčajná lacná klasika, ocot a voda, patrí aj k účinným zbraniam proti nežiaducim mravcom v domácnosti. Miernou nevýhodou je snáď jedine skutočnosť, že táto zmes – na rozdiel od predchádzajúcich olejových variantov – domácnosť zvlášť neprevonia.

Vodu a ocot zmiešajte v pomere 1:1 a opäť nastriekajte okolo okien, dverí a ďalších miest, kde si mravce všimnete. Mravce ocot cítia ešte dlho po zaschnutí – na rozdiel od ľudí.
Citrónová šťava a voda
Podobne ako octu, neholdujú mravce ani citrusom. Tie na nich pôsobia značne odpudivo a miestam, kde ich zaznamenajú, sa radšej oblúkom vyhnú.

Zmiešajte 1 diel citrónovej šťavy s 3 dielmi vody, naplňte do plastovej fľaše s rozprašovačom a rozstriekajte po dome. Je to okrem iného aj skvelý spôsob, ako zničiť všetky pachové stopy, ktoré mravce používajú, aby si zapamätali zdroje potravy.
Čierne alebo kajenské korenie
Oba druhy korenia sú prirodzeným odpudzovačom mravcov – korenistá aróma mravca dráždi a núti otočiť sa späť.

Ak chcete použiť túto metódu, posypte korením inkriminované miesta a podozrivé zákutia v kuchyni alebo inde v dome. Pozor si dajte v prípade, že máte doma malé dieťa alebo domáceho maznáčika – tým by korenie tiež nemusel urobiť dobre.
Kremelina (oxid kremičitý)
Kremelina je druh oxidu kremičitého, ktorý je vyrobený z fosilizovaných zvyškov vodných organizmov zvaných rozsivky (druh planktónu). Nie je to jed – mravce a ďalší hmyz zabíja tým, že po kontakte s kremelinou dôjde k narušeniu mravčieho tela a látka následne začne absorbovať jeho vlhkosť. Mravec sa týmto spôsobom úplne vysuší. Kremelina pôsobí dlhodobo, je veľmi účinná.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Padparadscha

Označení Padparadscha patří pro velmi vzácný safír a znamená to lotosový květ a původ tohoto slova pramení až ze Srí Lanky. Zde jsou také...

Chystáte se kupovat pračku? Tyto funkce vám zjednoduší život

Přemýšlíte nad výměnou pračky za nový model? Děláte správně. Starší kousky mají totiž často nepřiměřeně dlouhé cykly, použijí desítky litrů vody navíc a také...

Sadenice nevyrástla a semená nevyklíčili? Môžete ich reklamovať

Pestovateľská sezóna spôsobuje, že záhradnícke centrá a kvetinárstvo hlavne cez víkend zápasia s náporom zákazníkov. Tí hľadajú to najlepšie pre svoje záhony. Pokiaľ však...

Manželovi jsem řekla jednu věc ze své minulosti: Netušila jsem však, co to udělá s naším vztahem

Moje minulost je mou součástíRenáta neměla nouzi o nezdařené vztahy a možná i proto jí na současném manželství tak velmi záleželo. "Chtěla jsem, aby...

Dcera se mi nikdy s ničím nesvěřila: První těhotenství ji natolik změnilo, že udělala něco, co bych nikdy nečekala

Jana své dceři Lence nerozuměla. Někdy se jí zdálo, že ji zcela nepoznává a to, co si lidé vysvětlovali jako pubertální odcizení, se v...