Kľúčom k pružnej a šťavnatej pokožke je kolagén, stavebný kameň spojivových tkanív. Zďaleka však nejde len o kožu. Kde všade v tele sa kolagén nachádza, na čo je dobrý a aké potraviny ho obsahujú alebo podporujú jeho tvorbu v tele?
Svieža a mladistvá pleť je jedným z atribútov krásy. To, v akej je forme, ovplyvňuje množstvo faktorov. Dôležitú úlohu zohráva genetika, svoje urobí aj životný štýl, prostredie, v ktorom žijeme, miera stresu a samozrejme vek. Pribúdajúce roky pokožke nelichotia a jej „údržba“ býva čím ďalej náročnejšia. Zásadnú úlohu v tomto smere zohráva kolagén. To vďaka nemu je pokožka pevná a pružná. Nielen pre ňu je ale kolagén dôležitý.
Kolagén je vo vode nerozpustný proteín vláknitého tvaru, prirodzene sa vyskytujúci v organizme. Hrá dôležitú úlohu pri budovaní a podpore mnohých tkanív – od kostí a chrupaviek cez kožu, vlasy, oči až po tráviaci systém. Existuje viac druhov kolagénu (az nich 4 primárne), ale zďaleka najrozšírenejší je kolagén typu I.
Hladiny kolagénu klesajú už po 25. roku života
Ako starneme, hladiny kolagénu v tele začínajú prirodzene klesať (už po dvadsiatom piatom roku života sa jeho produkcia spomaľuje a vo vyššom veku – okolo šesťdesiatky – sa takmer zastaví). To je dôvod, prečo má koža tendenciu s pribúdajúcimi rokmi ochabovať, stráca pružnosť a svieži vzhľad a „nevracia sa na svoje miesto“ tak rýchlo. Preto je dôležité začať kolagén cielene do jedálnička dopĺňať čo najskôr. Pokožka s jeho nedostatkom býva tenká a suchá, nepružná a bez iskry, celkovo málo odolná voči vonkajším vplyvom. Kožné bunky rýchlo strácajú vodu a regeneračnú schopnosť a mazové žľazy prestávajú produkovať ochranný tukový film. V okamihu, keď kolagén prenikne do druhej kožnej vrstvy, tzv. škáry, bývajú jeho účinky jasne zrejmé: pleť krásne spružní, je viditeľne hladšia, hydratovaná a vypnutá.
Ľudské telo je približne z 10 % tvorené kolagénom, pričom kolagén typu I predstavuje asi 90 % všetkého jeho množstva. Samotná pokožka je kolagénom utváraná asi zo 60%.
Kolagén má celý rad funkcií – zďaleka nejde len o zdravie pokožky
Udržuje pokožku sviežu: Kolagén v tele je nevyhnutný na udržanie pružnosti pokožky a mladistvého vzhľadu. Jeho dostatok spomaľuje tvorbu vrások a celkovo zlepšuje stav kože. Pomáha okrem iného aj s liečbou a prevenciou akné.
Chráni vlasové folikuly: Kolagén je tvorený aminokyselinami, ktoré pomáhajú s tvorbou keratínu, stavebného proteínu, z ktorého sa primárne skladajú vlasy. Dostatok kolagénu chráni vlasové folikuly, zlepšuje elasticitu a pevnosť pokožky hlavy, čím potenciálne pomáha predchádzať rednutiu vlasov.
Zlepšuje kvalitu nechtov: Kolagén má vplyv aj na pevnosť a kvalitu nechtov. Podporuje ich rast, eliminuje lámavosť a šupinatosť. V tomto smere sú zásadné kolagény typu I a III.
Je zásadný pre pohybový aparát: Kolagén je veľmi dôležitý aj pre pohybový aparát. Mierni bolesti kĺbov (udržuje zdravé chrupavky a znižuje riziko degeneratívnych kĺbových ochorení) a zabraňuje úbytku kostnej hmoty. Ako veľmi hodnotná bielkovina v tele je kolagén dôležitou súčasťou aj kostrového svalstva, ktoré buduje a chráni. Cieleným doplňovaním kolagénu najmä v neskoršom veku je možné eliminovať svalový úbytok, ktorý prichádza prirodzene s vekom.
Chráni srdce: Kolagén pomáha znižovať aj riziko srdcových ochorení. Utvára cievnu štruktúru a udržuje ich pružnosť a elasticitu. Chráni pred aterosklerózou (zúženie tepien, ktoré môže viesť k infarktu či mozgovej mŕtvici).
Riešia poruchy spánku: Kolagén obsahuje glycín, aminokyselinu, ktorá urýchľuje nástup hlbokého spánku a celkovo zlepšuje jeho kvalitu. Ide o inhibičný neurotransmiter ukľudňujúci centrálny nervový systém a pomáhajúci s uvoľnením a relaxáciou.
Existuje mnoho druhov kolagénu, najdôležitejšie sú štyri
Typ I: Tvorí približne 90 % prirodzene sa vyskytujúcich zásob kolagénu v tele. Tento typ pomáha zaistiť zdravú štruktúru kostí, zubov, kože a spojivových tkanív.
Typ II: Skladá sa z voľnejšie zabalených vlákien, ktoré sú dlhšie ako u predchádzajúceho typu, a nachádza sa predovšetkým v kostných chrupavkách (tvorí ich asi zo 70%).
Typ III: Býva obsiahnutý predovšetkým v koži, svaloch, kostiach a nechtoch. Slúži ako pomocník pri poranení a podporuje hojenie rán. Nachádza sa najmä v mladom organizme, neskôr sa jeho tvorba eliminuje a stráca.
Typ V: Je zásadný pre pružnosť ciev.
Existujú tri hlavné zdroje
Existujú 3 hlavné zdroje kolagénu, ktoré sa využívajú na výrobu stravovacích doplnkov: hovädzie, morské a vegánske, pričom najpodobnejšie tomu, čo produkuje ľudské telo, je ten hovädzie. V jeho prípade ide o zmes kolagénu typu I a III. Morský kolagén je kolagén typu I a zo všetkých troch sa najľahšie vstrebáva (preto býva široko využívaný v kozmetických produktoch). Vegánsky kolagén technicky neexistuje, pretože kolagénový proteín sa skladá z unikátnej sady aminokyselín prirodzene sa nevyskytujúcich v rastlinách.