Je zásadný nielen pre pokožku a jeho produkcia klesá už po 25. roku života. Ako mať dostatok kolagénu a prečo je dôležitý

Kľúčom k pružnej a šťavnatej pokožke je kolagén, stavebný kameň spojivových tkanív. Zďaleka však nejde len o kožu. Kde všade v tele sa kolagén nachádza, na čo je dobrý a aké potraviny ho obsahujú alebo podporujú jeho tvorbu v tele?

Svieža a mladistvá pleť je jedným z atribútov krásy. To, v akej je forme, ovplyvňuje množstvo faktorov. Dôležitú úlohu zohráva genetika, svoje urobí aj životný štýl, prostredie, v ktorom žijeme, miera stresu a samozrejme vek. Pribúdajúce roky pokožke nelichotia a jej „údržba“ býva čím ďalej náročnejšia. Zásadnú úlohu v tomto smere zohráva kolagén. To vďaka nemu je pokožka pevná a pružná. Nielen pre ňu je ale kolagén dôležitý.

Kolagén je vo vode nerozpustný proteín vláknitého tvaru, prirodzene sa vyskytujúci v organizme. Hrá dôležitú úlohu pri budovaní a podpore mnohých tkanív – od kostí a chrupaviek cez kožu, vlasy, oči až po tráviaci systém. Existuje viac druhov kolagénu (az nich 4 primárne), ale zďaleka najrozšírenejší je kolagén typu I.
Hladiny kolagénu klesajú už po 25. roku života
Ako starneme, hladiny kolagénu v tele začínajú prirodzene klesať (už po dvadsiatom piatom roku života sa jeho produkcia spomaľuje a vo vyššom veku – okolo šesťdesiatky – sa takmer zastaví). To je dôvod, prečo má koža tendenciu s pribúdajúcimi rokmi ochabovať, stráca pružnosť a svieži vzhľad a „nevracia sa na svoje miesto“ tak rýchlo. Preto je dôležité začať kolagén cielene do jedálnička dopĺňať čo najskôr. Pokožka s jeho nedostatkom býva tenká a suchá, nepružná a bez iskry, celkovo málo odolná voči vonkajším vplyvom. Kožné bunky rýchlo strácajú vodu a regeneračnú schopnosť a mazové žľazy prestávajú produkovať ochranný tukový film. V okamihu, keď kolagén prenikne do druhej kožnej vrstvy, tzv. škáry, bývajú jeho účinky jasne zrejmé: pleť krásne spružní, je viditeľne hladšia, hydratovaná a vypnutá.

Ľudské telo je približne z 10 % tvorené kolagénom, pričom kolagén typu I predstavuje asi 90 % všetkého jeho množstva. Samotná pokožka je kolagénom utváraná asi zo 60%.
Kolagén má celý rad funkcií – zďaleka nejde len o zdravie pokožky

Udržuje pokožku sviežu: Kolagén v tele je nevyhnutný na udržanie pružnosti pokožky a mladistvého vzhľadu. Jeho dostatok spomaľuje tvorbu vrások a celkovo zlepšuje stav kože. Pomáha okrem iného aj s liečbou a prevenciou akné.
Chráni vlasové folikuly: Kolagén je tvorený aminokyselinami, ktoré pomáhajú s tvorbou keratínu, stavebného proteínu, z ktorého sa primárne skladajú vlasy. Dostatok kolagénu chráni vlasové folikuly, zlepšuje elasticitu a pevnosť pokožky hlavy, čím potenciálne pomáha predchádzať rednutiu vlasov.
Zlepšuje kvalitu nechtov: Kolagén má vplyv aj na pevnosť a kvalitu nechtov. Podporuje ich rast, eliminuje lámavosť a šupinatosť. V tomto smere sú zásadné kolagény typu I a III.
Je zásadný pre pohybový aparát: Kolagén je veľmi dôležitý aj pre pohybový aparát. Mierni bolesti kĺbov (udržuje zdravé chrupavky a znižuje riziko degeneratívnych kĺbových ochorení) a zabraňuje úbytku kostnej hmoty. Ako veľmi hodnotná bielkovina v tele je kolagén dôležitou súčasťou aj kostrového svalstva, ktoré buduje a chráni. Cieleným doplňovaním kolagénu najmä v neskoršom veku je možné eliminovať svalový úbytok, ktorý prichádza prirodzene s vekom.
Chráni srdce: Kolagén pomáha znižovať aj riziko srdcových ochorení. Utvára cievnu štruktúru a udržuje ich pružnosť a elasticitu. Chráni pred aterosklerózou (zúženie tepien, ktoré môže viesť k infarktu či mozgovej mŕtvici).
Riešia poruchy spánku: Kolagén obsahuje glycín, aminokyselinu, ktorá urýchľuje nástup hlbokého spánku a celkovo zlepšuje jeho kvalitu. Ide o inhibičný neurotransmiter ukľudňujúci centrálny nervový systém a pomáhajúci s uvoľnením a relaxáciou.

Beautiful woman with a jar of cream

Existuje mnoho druhov kolagénu, najdôležitejšie sú štyri
Typ I: Tvorí približne 90 % prirodzene sa vyskytujúcich zásob kolagénu v tele. Tento typ pomáha zaistiť zdravú štruktúru kostí, zubov, kože a spojivových tkanív.
Typ II: Skladá sa z voľnejšie zabalených vlákien, ktoré sú dlhšie ako u predchádzajúceho typu, a nachádza sa predovšetkým v kostných chrupavkách (tvorí ich asi zo 70%).
Typ III: Býva obsiahnutý predovšetkým v koži, svaloch, kostiach a nechtoch. Slúži ako pomocník pri poranení a podporuje hojenie rán. Nachádza sa najmä v mladom organizme, neskôr sa jeho tvorba eliminuje a stráca.

Typ V: Je zásadný pre pružnosť ciev.
Existujú tri hlavné zdroje
Existujú 3 hlavné zdroje kolagénu, ktoré sa využívajú na výrobu stravovacích doplnkov: hovädzie, morské a vegánske, pričom najpodobnejšie tomu, čo produkuje ľudské telo, je ten hovädzie. V jeho prípade ide o zmes kolagénu typu I a III. Morský kolagén je kolagén typu I a zo všetkých troch sa najľahšie vstrebáva (preto býva široko využívaný v kozmetických produktoch). Vegánsky kolagén technicky neexistuje, pretože kolagénový proteín sa skladá z unikátnej sady aminokyselín prirodzene sa nevyskytujúcich v rastlinách.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Coca-Cola aneb značka úzce spjatá s Vánoci. Jak vypadá její letošní reklama?

Letošní vánoční kampaň Kouzlo být spolu (Real Magic at Christmas) společnosti Coca-Cola vyzdvihuje a oslavuje sílu sounáležitosti. Značka, která se stala synonymem vánočního období,...

Dvě kamarádky rozjeli mezi prvními cukrárna s koláči pro celiatiky. Jejich dobroty si zamilovali i lidé bez intolerancí

Jak byste se čtenářům představili?Voláme se Nina a Tímea, známe se už několik let. Poznali jsme se na cvičák na tréninku se psy, později...

3 triky, ktoré oceníte v domácnosti. Budete potrebovať olej a pastu na zuby

Pomoc v domácnosti sa vždy hodí. Nasledujúce triky vám môžu uľahčiť upratovanie. Na čo môžete využiť esenciálny olej, pastu na zuby alebo olej na...

Veronika vytváří nápadité svatební šaty. Jak vypadá výroba nejdůležitějších šatů pro ženu?

Proč svatební šaty? Jak a kdy začal váš vztah s módou?Můj vztah s módou začal již v dětství. Vždy mě bavilo prohrabávat krabice s...

Nevěděla jsem si představit, že se najde muž hodný mé dcery: Tvrdohlavost mě v našem vztahu naučila jedno

Myslela jsem si, že se můj postoj změní tím, jak budou děti růst, ale situace se pouze zhoršovala. Čím více měli potřebu trávit čas...